Türk ve İslâm Eserleri Müzesi
Aranan Kelime:
0 sonuç bulundu.
  BUGÜN AÇIK 09:00 - 19:00
  BUGÜN AÇIK 09:00 - 19:00

  Adam Mickiewicz Müzesi

  Mickiewicz; şair, dramacı, vatansever ve Polonya milli destanının yazarı, leh edebiyatında Romantizm'in en önemli temsilcisi olarak görülmektedir. Birçok açıdan 19. yüzyılın ilk yarısı Avrupa edebiyatının en ünlü yazarlarından George Byron ve Johann Wolfgang Goethe'ye benzetilmektedir.

  11 Eylül 1855 tarihinde son yolculuğuna çıkarak Kırım Savaşı sırasında Rusya'ya karşı savaşacak Polonya alayını organize etmek üzere Osmanlı İmparatorluğu'na gitmiştir. Bugün şairin müzesine ev sahipliği yapan İstanbul'daki kiralık evde 26 Kasım 1855 tarihinde vefat etmiştir.

  8 Kasım 1855 tarihinde Adam Mickiewicz, Armand Levy ve Henryk Sluzalski, Rudnicka adlı bir hanımından Yeni Şehir ve Kalyoncu Kulluk sokaklarının kesiştiği yerde bulunan küçük bir ev kiralamışlardı. 1870 yılı Mart'ında İstanbul'da çıkan büyük yangın, Mickiewicz'in hayatının son haftalarını geçirdiği ve vefat ettiği ev de dahil olmak üzere, hemen hemen tüm Pera'yı harap etmiştir. Aynı yıl, Polonyalı aristokrat Jozef Ratynski bu araziyi İstanbul Belediyesi'nden satın almıştır. Ratynski, arazinin üzerinde ilkinin eskisinin tıpatıp aynısı olan evinin rekonstrüksiyonunu inşaa etmiştir. Şu an, Adam Mickiewicz Müzesi Tatlı Badem Sokak ve Serdar Ömerpaşa Caddesi köşesinde bulunmaktadır.

  Ev, şairin ölümünün 100. yıldönümü olan 1955`te Polonya Kültür ve Sanat Bakanlığı ile işbirliği yapılarak müzeye dönüştürülmüştür.

  Müzede Mickiewicz’in hayatı ve eserleri ile ilgili bilgi ve belgeler, şairin İstanbul’da geçirdiği yıllara ait fotoğraflar ve Polonya özgürlük mücadelesine ait belge ve fotoğraflar bulunmaktadır. Binanın bodrum katında ise mezarı Krakow’da bulunan Mickiewicz’e ait sembolik bir mezar vardır.

  TİEM'den Adam Mickiewicz Müzesi'ne giden yol

  Ulaşım:

  Yol tarifi almak için tıklayınız.

  Telefon:

  0 (212) 253 66 98

  Adres:

  Bostan Mahallesi, Tatlı Badem Sk. No:10, 34435 Beyoğlu/İstanbul